zastosowanie drewna na elewacje

Posted on 13/06/2017 11:27am

Elewacje z drewna są coraz to bardziej modne. Deski elewacyjne mogą być kładzione na całej elewacji, lub na jej fragmencie. W ciągu minionych kilku lat coraz popularniejsze staje również drewno modyfikowane termicznie.
Drewno elewacyjne musi być wytrzymałe na warunki atmosferyczne i zniszczenia biologiczne spowodowane grzybami i szkodnikami.

Deska tarasowa
Author: Wolfcraft
Source: Lange Łukaszuk s.j.
Deski elewacyjne mogą być zestawione poziomo, pionowo, względnie pod kątem. Drzewo jest surowcem który rozszerza się i kurczy pod działaniem wilgoci, toteż montując je, powinno się zostawiać pomiędzy nimi kilka milimetrów odstępu, żeby zapewnić im niewielki ruch.
Fasadę drewnianą można mocować do wszelkiego typu ściany. Najczęściej wykorzystuje się ruszt z drewna zbudowany z tego samego gatunku drzewa co fasada, dokładnie zaimpregnowanego. Jeśli potrzebuje tego rozkład desek elewacyjnych, stosuje się ruszt krzyżowy - więcej tutaj.

Deska tarasowa jest impregnowana ciśnieniowo i malowane przez wytwórców, inne trzeba zaimpregnować przed składaniem. Drzewo porządnie konserwowane i wentylowane będzie cieszyć ładnym wizerunkiem przez długie lata. Długość desek trzeba przystosować do potrzeb danej elewacji. Powszechne aktualnie profile żaluzjowe posiadają nieco inne proporcje niż tradycyjne deski - oferta ze strony Gepetto.

Drewniane tarasy wznosi się chętnie, bowiem ich wykonanie nie jest zbyt mozolne. Nastręcza jednakże doboru stosownego typu drewna i skrzętnego montażu. Za to zyskujemy taras mocny, efektowny i taki, po którym nawet w chłodniejsze dni można spacerować na bosaka. Podstawa pod drewniany taras musi być stabilny, twardy i równy. O tym, czy taras będzie ładny także po kilku latach, decydują prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne.

Dwa razy do roku konieczna jest całkowita konserwacja. Trzeba szczegółowo umyć taras myjką ciśnieniową, a później położyć olej, jaki się stosuje do pokładów jachtów. Taras drewniany to wygodne miejsce odpoczynku i element zdobniczy domu. Tarasy drewniane wspaniale komponują się z częściami wykończenia domu i roślinami w ogródku. Jeśli oprócz tego weźmiemy pod uwagę to, że konstrukcja tarasu drewnianego jest szczególnie szybka, a deski tarasowe są stosunkowo tanie, to należałoby się na niego zdecydować.