Z jakich powodów elementy drewniane trzeba dobrze zabezpieczyć wodą, zalety desek kompozytowych.

Posted on 13/06/2017 11:26am

Drewno jest bardzo chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym i wykończeniowym, jednak ma jedną zasadniczą wadę, to znaczy wymaga porządnej ochrony przed wilgocią. I to ochrony systematycznej, bo każde uszkodzenie czy też dłuższe użytkowanie może spowodować zmniejszenie ochrony, a w konsekwencji przedostanie się do wnętrza wilgoci i zaczęcie procesów niszczenia.

obrazeczek - Wnętrza
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com
Z tego też powodu tam, gdzie będzie styczność z wodą, drewniane elementy należy dobrze zabezpieczyć, a sposób ochrony będzie zależał od miejsca montażu i przeznaczenia. W przypadku różnego rodzaju drewnianych konstrukcji najpopularniejsze jest zaimpregnowanie, a potem pomalowanie odpowiednim lakierem. Impregnat wchodzi głębiej w element, eliminując wilgoć z niego, zaś zewnętrzny lakier chronić będzie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak się okazuje nawet w środku domu czasami będzie tak, że jakiś drewniany element trzeba będzie zabezpieczyć. Jeśli ktoś na przykład zdecyduje się na blat drewniany w kuchni, to co pewien okres czasu musiał będzie zrobić impregnację i pomalowanie nowym lakierem.

Drewno jest bardzo popularnym materiałem na rozmaite tarasy i podłogi. Ochrona tego typu desek jest potrzebna bez względu na to, czy będą one leżeć we wnętrzu budynku czy na zewnątrz. Jednak jeżeli podłoga narażona będzie na działanie wody, to musi być znacznie lepiej zaimpregnowana, i wówczas ma szansę być dłużej w dobrym stanie. W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się kompozytowe deski, jakie w pierwszej chwili bardzo przypominają zwykłe deski. Deska tarasowa kompozytowa powstaje w wyniku zmieszania mączki drzewnej i polichlorku winylu. W efekcie dzięki dużej zawartości drewna tego typu elementy posiadają bardzo podobną do prawdziwych desek strukturę, a jednocześnie PCV gwarantuje im kolor i trwałość.

Tarasy zrobione z tego typu desek cieszą się taka popularnością z powodu jeszcze jednej rzeczy. Będą one bowiem dużo bardziej wygodne do układania niż tradycyjne materiały, nie będą też wymagać systematycznego odnawiania i malowania.